Skuteczne odgrzybianie klimatyzacji

Klimatyzacja łódź
Kask – pamiętaj o nim!

image Jeżdżąc motocyklem, najważniejsze o czym powinniśmy pamiętać, to odpowiedni kask. Tymczasem wiele osób traktuje ten istotny element jako dodatek, czy ochronę przed wiatrem wiejącym w oczy. Mamy tendencję do wiary, że nic nam się nie może stać na drodze, że wypadki chodzą po ludziach, ale obcych. Dlatego decydujemy się na zakup tańszych modeli kasków, albo takich, które odpowiadają nam pod względem estetycznym, ale nie stanowią żadnej ochrony. Tak jest na przykład z kaskami typu weteran. Jednak w przypadku kasku warto wydać nawet dużo więcej pieniędzy, ale zakupić taki model, który będzie najlepiej chronił naszą głowę i odcinek szyjny kręgosłupa. Do tego najlepiej nadają się kaski integralne lub inaczej pełne. Nie mają one żadnych ruchomych elementów i dzięki temu ich konstrukcja jest sztywna i bardziej wytrzymała w przeciwieństwie do pozostałych modeli. Oczywiście warto zapoznać się z całą gamą kasków, dostępnych na rynku. Możemy kupić tańszy model, jeśli posiadamy wolniejszy sprzęt i w razie wypadku ryzyko nie jest tak wysokie jak w przypadku szybkich motocykli.

Motocykl uratuje cię w mieście

Wiele osób marzy o samochodzie i związanej z nim niezależności. Tymczasem samochód może nieść za sobą więcej wad niż korzyści. W warunkach miejskich może okazać się całkowicie bezużyteczny – nie będziemy w stanie wszędzie dojechać i istnieje duże prawdopodobieństwo, że gdzieś pod drodze utkniemy w korku. Doskonale wiedzą o tym Włosi, którzy poruszają się głównie metrem lub motocyklem. Prawdziwa niezależność to jednoślad. Motor i motocykl to urządzenia dużo tańsze od samochodu i łatwiejsze w utrzymaniu, zakupione na raty mogą w ogólnie nie obciążyć naszego domowego budżetu w widoczny sposób. Poruszanie się motocyklem jest wbrew pozorom bezpieczniejsze niż jazda samochodem. W razie niebezpieczeństwa łatwiej zmienimy tor jazdy, a jeśli dojdzie do wypadku nie zostaniemy uwięzieni we wraku. Jedynym, o czym należy pamiętać, jeśli umiejętne prowadzenie takiego pojazdu i jazda zgodnie z zasadami ruchu drogowego. Jeśli jesteśmy odpowiedzialni i zależy nam nie tylko na czasie, ale i na wygodzie, motor lub motocykl będzie dla nas idealnym rozwiązaniem.

Opony – dbaj o nie

image Dla wielu osób silnik jest sercem samochodu. Jednakże jednym z najważniejszych i najmniej docenianych elementów są opony. Zakup nowych często uznawany jest za niepotrzebny wydatek. Tymczasem, jeśli nasze opony nie będą w idealnym stanie, nie pomoże nam ani sprawny silnik, ani żaden system wspomagania. Przepisy dotyczące opon są jasne – dana seria może być używana dopóki nie będzie wytarta do danego stopnia lub za stara. Opony mogą być wykorzystywane do kilku lat od daty produkcji, po ich upływie materiał traci właściwości. Chociaż w Polsce nie istnieją przepisy nakazujące zmiany opon sezonowo, zmiana taka jest zalecana. Co da nam oszczędność kilkuset złotych, jeśli wpadniemy w niekontrolowany poślizg i doprowadzimy do wypadku? Sprawne i dobre jakościowo opony to podstawa bezpieczeństwa. Należy je regularnie sprawdzać, i przy wymianie pamiętać, by wszystkie miały jednakowy stopień zużycia. Jeśli nie jesteśmy w stanie zakupić czterech egzemplarzy na raz, pamiętajmy przynajmniej o tym, by było one jednakowe na jednej osi. To samo tyczy się producenta opon.

Jesteś przedsiębiorcą? Sprawdź, na jakie ulgi możesz liczyć, kupując samochód

Dla wielu małych firm, samochód to kwestia przysłowiowego „być albo nie być”. Niestety na początku działalności właścicielom ciężko jest przeznaczyć tak duże nakłady pieniężne na pojazd. Na szczęście mogą oni liczyć na szereg udogodnień, jeśli mimo wszystko zdecydują się zakupić samochód na firmę. Przede wszystkim opłacalną opcją będzie zakup auta w leasingu. Nie będziemy musieli ponieść na początku kosztów własnych, a umowa tego typu zazwyczaj jest prosta do podpisania. Jednak nawet po tym pierwszym etapie, samochód kupiony na firmę może być łatwiejszy w utrzymaniu. Istnieje możliwość odpisania podatku VAT – w rozliczeniu możemy odliczyć pięćdziesiąt lub niekiedy sto procent. Kwestia ta jest regulowana pranie i warto zapoznać się z warunkami niezbędnymi do spełnienia. Ponadto właściciel samochodu firmowego ma możliwość odliczenia kosztów paliwa w skali rocznej. Już te dwa udogodnienia sprawiają, że zakup samochodu na firmę to prawdziwie kusząca opcja. Warto z niej skorzystać, lecz uprzednio zorientować się we wszystkich kruczkach prawnych.

Wyposażenie samochodu – czyli w co warto zainwestować?

Poza ogólnym stanem technicznym, samochód jest miejscem, w którym co poniektórzy spędzają niekiedy wiele godzin. Dotyczy to szczególnie osób będących stale w trasie. Warto zatem zadbać o jego wyposażenie w taki sposób, by było praktyczne, ale i komfortowe. Poza podstawowymi prawnie regulowanymi elementami wyposażenia, zawsze warto mieć w zanadrzu kamizelkę odblaskową i wyposażoną apteczkę. Nigdy nie możemy być pewni, kiedy będą nam potrzebne. Dodatkowo warto zainwestować w wycieraczki, które będą zbierać brud i pomogą utrzymać wnętrze pojazdu w czystości. Ale by podróż była komfortowa i przyjemna, warto zainwestować w radio czy GPS. Ulubiona muzyka czy audio-book mogą okazać się niezastąpione w wielogodzinnej podróży. Warto wybrać się do salonów czy sklepów elektronicznych i zaopatrzyć w tego typu urządzenia. Niektóre z dodatków mogą być w podstawowym pakiecie podczas zakupu samochodu lub oferowane jako atrakcyjny prezent w salonie, lecz zawsze warto rozejrzeć się za podobnymi akcesoriami także na własną rękę.

Podnoś swoje kompetencje – wykup kurs

image Wiele osób wychodzi z założenia, że zdanie egzaminu państwowego zrobi z ciebie kierowcę. Nic bardziej mylnego. Trzydzieści godzin kursu podstawowego i godzina egzaminu to za mało, by osoba, która dopiero wsiadła za kierownicę, mogła czuć się doświadczonym kierowcą. Te kilka godzin pod okiem instruktora, to dopiero preludium, początek długiej i żmudnej nauki, która może nigdy się nie zakończyć. Nawet po otrzymaniu dokumentu prawa jazdy, warto korzystać z kursów doszkalających, oferowanych przez szkoły nauki jazdy. Poza dodatkowymi godzinami, w ośrodkach szkoleniowych można wykupić na przykład pakiet autostradowy. Jest to świetny sposób na naukę jazdy po autostradach pod okiem doświadczonego instruktora. Takie szkolenie będzie idealne dla początkujących kierowców. Nawet, jeśli jeździmy bezwypadkowo od kilku lat, dobrze jest odświeżyć swoją wiedzę i pamięć – wykonać kurs teoretyczny czy chociażby przeczytać podręcznik i zrobić kilka testów, zwłaszcza, że przepisy często się zmieniają. Dodatkowym autem będzie przejście szkolenia pierwszej pomocy.

Quady nie tracą na popularności

Jeszcze parę lat temu najpopularniejszym prezentem komunijnym był rower. Od niedawna został jednak wyparty przez quady. Jednakże ten pojazd jest popularny nie tylko wśród dzieci i nastolatków, ale stał się także pomysłem na rozrywkę dla dorosłych. Modeli quadów przybywa, i podstawowe warianty zakupimy już za kilka tysięcy złotych. Nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się na taki zakup. Jednakże w ferworze zabawy nie zapominajmy, że quad nie jest zabawką, a pojazdem mechanicznym i do jego prowadzenia konieczne są odpowiednie uprawnienia. Prezentując swojemu dziecku pojazd tego typu zadbajmy o jego umiejętności. Od kilku lat do prowadzenia quadu o określonych parametrach technicznych konieczne jest posiadanie prawa jazdy kat. AM lub B1, gdzie to pierwsze możliwe jest do uzyskania w wieku czternastu lat. Ta konieczność obowiązuje także osoby pełnoletnie, nie posiadające prawa jazdy kategorii B. Quady, choć są popularnym źródłem rozrywki, mogą także stanowić zagrożenie naszego zdrowia i życia. Nie zapominajmy, że bądź co bądź, są to ciężkie pojazdy silnikowe.

« Poprzednie wpisy

Podobne

Retro jest modne, klasyczne i ponadczasowe. Moda na retro wraca co jakiś czas, obecnie święcąc swoje triumfy nie tylko w modzie, ale też w dziedzinach tak z nią niezwiązanych, jak motoryzacja. Skąd taka popularność samochodów z czasów, kiedy były one raczej ładne niż szybkie czy użyteczne? Przede wszystkim, takie automobile są dla koneserów – dlaczego?

To drogie zabawki, które bardzo często są w kiepskim stanie już na starcie – potrzebna jest spora gotówka, aby doprowadzić takie samochody do stanu używalności, o stanie świetności – nie wspominając. Poza tym, ciężko jest namierzyć takie auto, które da się odrestaurować na tyle, aby było one zdatne do użytku – bardzo często takie egzemplarze są niewłaściwie przechowywane, co powoduje, że nie udaje się już ich naprawić – zostają tylko eksponatami muzealnymi. Samochody retro to obecnie rarytasy – piękne, cenne i bardzo rzadko spotykane. Egzemplarz „na chodzie” to już prawdziwa perła – posiadać taki okaz w swoim garażu to skarb i rzadka okazja.